Kuchyně

K dovolené na Kypru neodmyslitelně patří též ochutnávání výborné kyperské kuchyně. Otázkou je, zda existuje něco jako typické kyperské jídlo. Kyperská gastronomie byla totiž po věky ovlivňována cizími vlivy, zejména z Evropy i Malé Asie. Vznikla tak pestrá a velmi chutná směs rozmanitých pokrmů. Poznáte jak vlivy arabské, tak i balkánské. Doménu však tvoří řecké vlivy. Mezi oblíbené ingredience patří zejména koření, zelenina a bylinky. Typická kyperská jídla ochutnáte především v tavernách. Grilované maso, sýr i zelenina se často připravuje na dřevěném uhlí. Můžete spatřit také tradiční hliněné pece. Mezi pochoutky patří ku příkladu grilovaný sýr halloumi, moussaka nebo macaroni. Mezi dezerty počítáme lahodné čerstvé ovoce namáčené do mnoha omáček. Kypr je skutečným pozemským rájem pro milovníky vinného moku. Mezi nejpopulárnější patří tzv. likérové víno Commandaria.

Základem stravy je maso převážně grilované, zelenina a samozřejmě ovoce. Na stolech nechybí ani dary moře. Nejlépe do tajů kyperské kuchyně proniknete, pokud si objednáte meze – v podstatě od každého něco.

Na malých talířcích vám bude naservírováno více druhů pokrmů ( v nejlepším případě i 20 druhů pokrmů) a vy můžete okusit vrchol kulinářského umění. Co rozhodně musíte ochutnat je halloumi – grilovaný sýr ze směsi ovčího, kozího a kravského mléko ochucen bylinkami. Za ochutnávku rozhodně stojí i místní vína. Vinná réva patří k nejvýznamnějšímu produktu ostrova. Vybírat můžete vína bílá, červená i růžová. Na Kypru naleznete mnoho typických a příjemných taveren, které přímo vybízejí k posezení a ochutnání místních specialit.

Na Vašich cestách se určitě seznamte s místními obyvateli, Kypřané jsou nejen štědří a pohostinní, ale také požitkářští, protože nadevše milují kyperské víno.

Dovolená Kypr

Mapa

 

www.kypr-dovolena.cz

Spravuje mzstudio.cz | Zásady ochrany osobních údajů